
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.24 mm |
| Width | 13.8 mm |
| Termination | Solder Pin |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 13.8 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 9.8 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Voltage | 300 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 28.349523 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Max Current Rating | 22 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA, UL, cULus |
| Number of Circuits | 4 |
| Orientation | Horizontal with Board |
| Max Supply Voltage | 250 V |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 4 |
| Number of Poles | 4 |
| Connector Type | Screw |
| Wire/Cable Gauge | 26 AWG |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Insulation Material | Nylon |
| Housing Material | Polyamide |
| Number of Positions Per Level | 4 |
| Number of Levels | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 26 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 14 AWG |
| Housing Color | Green |
| Stripping Length | 7 mm |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 14 AWG |
Stock: 121
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78691
Ext.Price$0.78691
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78691 | $0.78691 |
| 10 | $0.63715 | $6.37150 |
| 25 | $0.59341 | $14.83525 |
| 50 | $0.55267 | $27.63350 |
| 100 | $0.51473 | $51.47300 |
| 300 | $0.47939 | $143.81700 |
| 500 | $0.44649 | $223.24500 |
| 1000 | $0.42205 | $422.05000 |
